Yaptıklarımız
Örnek Projeler

Bodrum Belediyesi Adres Bilgi Sistemi

İşin Sahibi: Bodrum Belediyesi
URL:
İşin Tarihi: Ocak 2007

Amaç:
Türkiye genelinde ulusal veritabanın kurulması için bütün il ve ilçe belediyelerinde numarataj çalışmalarının yapılması zorunlu oldu.
Bu kapsamda Bodrum Belediyesi sınırları içerisinde olan bütün yolların ve bina kapı numaralarının tespit edilmesi, mahalle sınırlarının düzenlenmesi, kapı numaralarının yeni yönetmelik doğrultusunda yenilenmesi gerekiyordu. Yenilenen bilgilerin Ulusal Adres Veritabanına, TUIK’e aktarılması ve elde edilen verilerin Belediye içindede sayısal ortamda saklanması gerekiyordu. Muğla ilinin Bodrum Belediyesi’de bu çalışmalarını 7 Aralık ile birlikte yaptı.

Çözüm:
Bu kapsamda Kasım 2006 sonu başlayıp 3 ay süresince yapılan çalışmalar ile ilçenin 11 mahallesinde 25080 bağımsız birim tespit edildi.

Projenin ilk aşamasında, ilçeye ilişkin mahallenin sınırları, yol güzergahları, yeni oluşturulan yollar ve ileriye yönelik açılması öngörülen yeni güzergahların sahada tespit edilip ilgili datalar üzerinden sistemin alt yapısı oluşturuldu. Bu mahallelerde bulunan mükerrer cadde / sokak adları belirlendi. 596 cadde / sokak için yönler tespit edildi ve sokak aksları çizilerek bilgisayar ortamına aktarıldı. Belediyenin elinde bulunan halihazır haritalar, imar planları (1/500, 1/1000, 1/5000) ile taranmış kadastral haritalar analiz edilip bilgisayar ortamına Adres bilgi sistemi çerçevesinde bölgesel bazlı olarak aktarıldı. Proje için 1 m hassasiyetli uydu fotoğrafı temin edildi. Verilerin yüklenmesi, kontrolü ve analizi için abs7 yazılımı belediye bünyesine kuruldu.

Coğrafi bilgi sistemi mantığı çerçevesinde bilgisayar ortamına aktarılan haritalar ile uydu fotoğrafi belediyenin elindeki sözel verilerle eşleştirildi.

Oluşan altlık haritalar ile adres bilgi sistemi çalışmalarına bölgeler oluşturularak başlandı, oluşturulan 5 bölge için 12 kişilik uzman saha ekibi görev aldı. Sahadan gelen veriler ile hemen kontrol edilerek yeni yönetmeliğe uygun olarak kapı numaraları güncellendi. Bilgisayar ortamında verilen yeni kapı numaraları abs7 yazılımı ile TUIK veritabanına toplu olarak aktarıldı.

Sonuç:
Proje sonunda Bodrum Belediyesi, sorumluluğunda olan bilgileri TUIK veritabanına aktarmış ve  bilgisayar ortamında güncel ve eski kapı numaralarını sorgulama, analiz yapma, ekleme, silme, düzenleme imkanına sahip oldu.

. SPL Başvuru Yönetimi Uygulaması
. Singerport Projesi
. Dore Başvuru Yönetim Sistemi
. Tetaş TGYS - Taksi Güvenlik ve Yönlendirme Sistemi
. CDS Tekstil Sipariş Yönetimi
. extrakontör izinli pazarlama platformu
Yedi Aralık Bilişim ve Mühendislik Hizmetleri Ltd. Şti. K.Bakkalköy Mah. Defne Sk. No:1/157 Flora Residence Kat:12 D:1203, 34750 Ataşehir / İstanbul
Tel: 0216 4692585 bilgi@7aralik.com
Ana Sayfa 7 Aralık Bizler Ne Yaparız? Yaptıklarımız Kariyer İletişim